Jak się chronić przed włamaniami na konta mediów społecznościowych?

Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych?

Podaj dalej

Jak się chronić przed włamaniami na konta mediów społecznościowych? Cyfryzacja KPRM

Włamania na konta w mediach społecznościowych takich jak np. Facebook czy twitter – to temat, o którym w ostatnim czasie dość głośno. Podpowiadamy, co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji i jak skutecznie chronić się przed cyberatakami.

Jak podaje fundacja CBOS w raporcie z badania„Korzystanie z internetu” -siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. Z social mediów korzystają i starsi, i młodsi. Osoby publiczne, firmy, instytucje, ale przede wszystkim prywatni użytkownicy.

Chroń dane

– Nieważne, co robimy i kim jesteśmy. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy stosować te same zasady bezpieczeństwa – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

– Większość działań na platformach społecznościowych opiera się o nasze prywatne dane, począwszy od rejestracji, udostępniania zdjęć, postów, aktualności z życia, dołączania do wydarzeń i różnego rodzaju grup. Nasze dane są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców – mówi minister Marek Zagórski. – Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione – dodaje pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Złote zasady

O czym, więc warto pamiętać? Oto najważniejsze zasady bezpieczeństwa w mediach społecznościowych:

  1. Utwórz silne hasło

Konto w serwisie społecznościowym zabezpiecz niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont. To niedobrze. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne.

  1. Ogranicz dostęp do konta

Uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych. To nic trudnego.

  1. Tylko prawdziwi znajomi!

Dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.

  1. Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych

Aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów — np. Google Play dla systemów operacyjnych Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows.

  1. Dbaj o prywatność

Praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność – aktywuj je!

  1. Używaj programu antywirusowego

Dobry program antywirusowy zatrzyma złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie ono pobrane do systemu. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe ostrzegają o podejrzanych stronach internetowych – poważnie traktuj takie ostrzeżenia i nie odwiedzaj tych stron. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcom przejęcie kontroli nad Twoim urządzeniem.

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments