KINO 2020 – Pierwszy Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny! Zostało wyróżnionych 14 filmów

TVN Discovery Polska

Jury złożone z najwybitniejszych polskich twórców filmowych – Agnieszki Holland, Joanny Kos-Krauze, Agnieszki Smoczyńskiej, Jagody Szelc, Piotra Domalewskiego oraz Tomasza Wasilewskiego wyłoniło laureatów KINO 2020 Pierwszego Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny. Spośród 140 nadesłanych prac w 6 kategoriach: komedia, dramat, dokument, horror, si-fi oraz animacja zostało wyróżnionych 14 filmów. Sześć nagrodzonych przez Jury filmów zobaczyliśmy w weekend na antenie stacji TVN Fabuła.

Od dzisiaj to widzowie będą mogli zagłosować na swojego faworyta. Przez najbliższy tydzień w specjalnym paśmie festiwalowym KINO 2020 na antenie TVN Fabuła oraz w telewizji internetowej player.pl dostępne będą najlepsze filmy Festiwalu. Głosować można za pośrednictwem strony tvnfabula.pl. Film z największą ilością głosów otrzyma Nagrodę Publiczności ufundowaną przez TVN Discovery.

Najlepszymi filmami Festiwalu KINO 2020, decyzją Jury pod przewodnictwem Agnieszki Holland, zostały uznane „Kwarantanna Martynki” w reżyserii Martyny Byczkowskiej, „Co robić, co robić” Michała Pruszkowskiego oraz „66,6% jawy” Jakuba Jasiukiewicza.

Nagrodę Główną PRO(5 000 PLN) – dla filmowców i studentów szkół filmowych – otrzymała Martyna Byczkowska za film „Kwarantanna Martynki”. To przedstawiony w formie dokumentu zapis codzienności życia w kwarantannie. Wygrał film młodej dziewczyny, która będąc odizolowana od innych ludzi, w samotność obserwuje pandemiczny świat za oknem. Wraca do zapisów wideo ze swojego dzieciństwa, jego beztroski i zbaw z rodziną, z którą teraz może mieć jedynie kontakt telefoniczny.  

Nagroda główna dla filmu „Kwarantanna Martynki” na Festiwalu KINO 2020. TVN Discovery Polska

Martyna Byczkowska to 25-letnia absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, kursantka Szkoły filmowej Andrzeja Wajdy. Niebawem będzie ją można zobaczyć w nowym serialu „W głębi lasu”.

Film „Co robić, co robić” w reżyserii Michała Pruszkowskiego oraz „66,6% jawy” w reżyserii Jakuba Jasiukiewicza zdobyły uznanie Jury i otrzymały Nagrodę Główną START (5 000 PLN).

 „Co robić, co robić” w reżyserii Michała Pruszkowskiego to film, który w bardzo ironiczny sposób pokazuje nas ludzi w tym bardzo dziwnym czasie kwarantanny. Nie jest prześmiewczy, ale jest na granicy ostrej ironii i w genialny sposób sumuje to czego obecnie doświadczamy. Do  tego jest to świetnie zrealizowany film pod względem artystycznym, długo o nim rozmawialiśmy i jest dla nas (jury) bardzo ważny – tłumaczy Tomasz Wasilewski, członek jury.

Film „Co robić, co robić” oraz „66,6% jawy” z nagrodą Główną START na Festiwalu Fimów KINO 2020. TVN Discovery Polska

Michał Pruszkowski to muzyk,  kompozytor, multiinstrumentalista. Były członek zespołu The Car Is On Fire. Jest autorem muzyki do wielu polskich reklam. „Co robić, co robić” jest jego debiutem filmowym.

„66,6% jawy” to obraz oparty na impresjach, fragmentach życia młodej bohaterki. W 3-minutowym filmie Jakub Jasiukiewicz odsłania trzy historie postaci, granej przez Janę Shostak: własne wspomnienie, zapamiętaną opowieść oraz ukradziony sen.

Film „66,6% jawy” nagrodzony na Festiwalu Filmów KINO 2020. TVN Discovery Polska

Jakub Jasiukiewicz – artysta, fotograf, doktor sztuk pięknych wykładowca UAP. Z Janą Shostak wspólnie tworzy film Miss Polonia, będący połączeniem dokumentu, komedii i eseju wizualnego, pokazujący uczestnictwo artystki w licznych konkursach piękności w Polsce, m.in. Miss Polonii Wielkopolski, gdzie dostała się do finału. Jana Shostak, to polska aktywistka, artystka intermedialna. W swojej działalności artystycznej łączy wiele mediów, porusza się m.in. w obszarach performance, sztuki wideo, sztuki internetu.

Film „Uszy żyrafy” w reżyserii Xawerego Wolskiego i Anny Bolewskiej otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną  „She’s Mercedes” (5 000 PLN) ufundowaną przez firmę Mercedes-Benz.

 Nagrodziliśmy film „Uszy żyrafy” z wieli powodów. Wydał nam się bardzo piękny i ciekawy w tej warstwie wizualnej, ale też tajemniczy. Z jednej strony jest gdzieś w tle ta katastrofa, pandemia, ale właściwie to rozmowa dwóch osób, kobiety i mężczyzny na najważniejsze tematy odbywa się tak, jakby ta pandemia nie była taka opresyjna tylko stwarzała im paradoksalnie przestrzeń żeby na te najważniejsze tematy rozmawiać. Wydał nam się szczery (…) Myślę, że w tej sytuacji kiedy wszyscy mówią, nikt nie słucha i wszyscy mówią tak żeby nic nie powiedzieć, ten film nas bardzo ujął. To jest nagroda naszej inicjatywy „She’s Mercedes” i to powinna być nagroda dla kobiety lub dla filmu opowiadające o kobiecie. Ale ta relacja tych dwóch osób na planie wydala nam się bardzo ciekawa i tu byliśmy bardzo zgodni by właśnie ten film nagrodzić – tłumaczy dr Ewa Łabno-Falęcka, firma Mercedes-Benz.

Film ,,Uszy żyrafy" z nagrodą specjalną na Festiwalu Filmów KINO 2020. TVN Discovery Polska

Xavery Deskur Wolski absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się między innymi filmem, komiksem, animacją oraz ingerencjami w przestrzeń publiczną. Anna Bolewska, studentka łódzkiej filmówki, aktywistka klimatyczna.

Jury zdecydowało również o przyznaniu 3 wyróżnień specjalnych (1 000 PLN) dla następujących filmów: „Marysia Antosia”, reż. Mila Kreft, Monika Kreft-Sietnicka, „Paweł Ponury Żukowski”, reż. Andrzej Starszewski, „The time of my life”, reż. Sara Bustamante-Drozdek.

Piotr Domalewski o „Marysia Antosia” Mila Kreft, Monika Kreft-Sietnicka: To dobra technicznie i realizacyjnie animacja, która przekonuje nie tylko formą wizualną i przekazem. To też jest o jakiejś eskalacji paranoi w zamknięciu. Wydaje mi się to tym dotkliwsze, że jej forma plastyczna jest niemalże jak z kina dziecięcego, co tym dotkliwiej pokazuje bezwład i upadek wewnętrzny bohaterki. To jest bardzo ciekawy film, który trzeba zobaczyć. 

3 specjalne wyróżnienia dla filmów „Marysia Antosia”, „Paweł Ponury Żukowski” oraz „The time of my life” na festiwalu KINO 2020. TVN Discovery Polska

Agnieszka Holland o „Paweł Ponury Żukowski” Andrzej Starszewski:ten film jakoś utkwił w pamięci po obejrzeniu masy innych  filmów. Wydaje się jakimś prostym przekazem, metaforą o tym gdzie jesteśmy. Uwięzieni w tych klatkach na jakiś wysokich piętrach blokowisk bez możliwości prawdziwego komunikowania ze światem. Bohater mimo braku odpowiednich narzędzi znajduje sposób na dialog.  Z jednej strony jest to jakaś apokaliptyczna wizja, ale i dobra energia rozmawiania z nami.

Film „Paweł Ponury Żukowski” został wyróżniony na Festiwalu Filmów KINO 2020. TVN Discovery Polska

Joanna Krauze o „Time of my life” Sara Bustamante- Drozdek:To jest jeden z 2 filmów, który mnie wzruszył, jego koniec najbardziej (..). To jest film o naszej bezradności, coś takiego czeskiego w nim jest, urzekające kino (..). Polecam ten film, myślę ze wielu z nas się  w nim odnajdzie.

Film „Time of my life” z wyróżnieniem na Festiwalu Fiilmów KINO 2020. TVN Discovery Polska

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione filmy będzie można zobaczyć ponownie na antenie TVN Fabuła oraz na player.pl.

Źródło tekstu: TVN Discovery Polska

%d bloggers like this: