Maj na kanale Polsat Viasat History

Maj na kanale Polsat Viasat History

Podaj dalej

Maj na kanale Polsat Viasat History Viasat

W nadchodzącym miesiącu na kanale Polsat Viasat History szczególnej uwadze polecamy:

  • premierę programu dokumentalnego „Baia: rzymska Atlantyda”, w którym odkryjemy wyjątkowe miejsce. Baia to obszar o powierzchni trzykrotnie większej niż Pompeje, położony około 15 kilometrów od Neapolu, na wulkanicznym terenie Pól Flegrejskich — jest największym podwodnym stanowiskiem archeologicznym na świecie.
  • premierę dwuodcinkowego programu „Zaginiony świat Angkor Wat”, w którym będziemy mieć okazję, by śledzić pracę najlepszych archeologów odkrywających ukryte w dżungli spektakularne kompleksy świątynne, rozległe miasta i wyrafinowane systemy inżynierii wodnej.
  • premierę dwuodcinkowej serii „Wielka wojna Cezara”. Z programu dowiemy się w jaki sposób Juliusz Cezar chciał podporządkować sobie całą Galię.
  • program „Wielkie budowle Rzymian”, w którym dzięki wykorzystaniu grafiki komputerowej, materiałów archiwalnych, zdjęć lotniczych i wyjaśnień ekspertów, odkryjemy tajemnice cudów rzymskiej inżynierii.

W majowe piątki zapraszamy także do oglądania cyklu tematycznego „Wiosna ze
starożytnym Rzymem”.

Baia: rzymska Atlantyda

Piątek 20 maja, godz. 21:00

Liczba odcinków: 1 x 60 min

Gatunek: Dokument/ historia starożytna/ archeologia/ wyprawy

Tytuł oryginalny: Baia – The Atlantis of Rome

Rok: 2021

Baia — miejsce o powierzchni trzykrotnie większej niż Pompeje, położone około 15 kilometrów od Neapolu, na wulkanicznym terenie Pól Flegrejskich — jest największym podwodnym stanowiskiem archeologicznym na świecie. Zatopione ruiny starożytnego miasta są chronione dzięki utworzeniu parku archeologicznego, który stał się celem nowego rodzaju turystyki podwodnej. Obiektowi wpisanemu na listę światowego dziedzictwa UNESCO poważnie zagraża jednak mechaniczne i biologiczne działanie morza. Zespół naukowców i techników pracuje nad ochroną tego stanowiska, a architekci i archeolodzy tworzą szczegółowe mapy i badają miejsce, które nie ujawniło jeszcze wszystkich swoich tajemnic i cudów ukrytych na dnie morza – do tej pory udało się wydobyć na światło dzienne zaledwie 30 procent jego skarbów.

Zaginiony świat Angkor Wat

Premiera: niedziela 1 maja, godz. 21:10

Sezon: 1

Liczba odcinków: 2 x 60 min

Gatunek: Dokument/ historia starożytna/ archeologia/ wyprawy

Tytuł oryginalny: The Lost World of Angkor Wat

Rok: 2021

Starożytne miasto Angkor w Kambodży było niegdyś największą metropolią na świecie, w szczytowym okresie zamieszkaną nawet przez milion ludzi. W jego sercu znajdował się wspaniały kompleks świątynny Angkor Wat, największy zabytek sakralny na świecie. Kim byli ludzie, którzy zbudowali ten wyjątkowy ośrodek i jak daleko sięgało ich rozległe imperium? Najlepsi archeolodzy badają teren, łącząc skanowanie georadarem z badaniami terenowymi i nowymi wykopaliskami — i odkrywają spektakularne kompleksy świątynne, rozległe miasta i wyrafinowane systemy inżynierii wodnej ukryte głęboko w dżungli.

Cykl: Wiosna ze starożytnym Rzymem

W każdy piątek od 6 maja, godz. 21:00

Tej wiosny odwiedzimy europejskie miasto o niezwykłej historii – Rzym. Przeniesiemy się daleko w przeszłość, do czasów Juliusza Cezara. Poznamy historię jego żądzy władzy i dowiemy się, jak doprowadziła ona rzymskie legiony na skraj klęski. Zbadamy również rewolucyjne wynalazki, które umożliwiły stworzenie ogromnego imperium rzymskiego — i które do dziś stanowią inspirację dla architektów. A później opuścimy stały ląd, aby przyjrzeć się bliżej dawnemu miastu Baia — największemu podwodnemu stanowisku archeologicznemu na świecie, nazywanemu rzymską Atlantydą.

Wielka wojna Cezara

Premiera: piątek 6 maja, godz. 21:00

Sezon: 1

Liczba odcinków: 2 x 60 min

Gatunek: Dokument/ historia starożytna/ wojna/ archeologia/ biografie

Tytuł oryginalny: Caesar’s Doomsday War

Rok: 2021

Uparte dążenie do zdobycia pełni władzy w Rzymie sprawiło, że Juliusz Cezar musiał stawić czoła potężnej sile – zaprawionym w bojach plemionom Galów, mieszkających na terenach dzisiejszej Francji. Rzymski generał pragnął umocnić swoją władzę w Rzymie i uznał, że militarne zwycięstwa
i podbój pomogą mu w drodze na szczyt. Wyruszył zatem, by podporządkować sobie całą Galię, zapoczątkowując serię wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły niemal do klęski jego armii. Przez wieki prawda o tym, co dokładnie się wydarzyło, była owiana tajemnicą. Niemal wszystkie informacje o wojnach galijskich pochodzą z relacji samego Cezara. Dziś historycy i archeolodzy poszukują prawdy o barbarzyńskich podbojach Rzymian.

Wielkie budowle Rzymian

Premiera: piątek 13 maja, godz. 21:00

Sezon: 1

Liczba odcinków: 3 x 60 min

Gatunek: Dokument/ historia starożytna/ architektura/ technologie

Tytuł oryginalny: Roman Megastructures

Rok: 2021

Rok 50 p.n.e. Juliusz Cezar przejął kontrolę nad Galią, ale nie był to zwykły podbój militarny. Rzym chciał szerzyć swoją wielkość, niosąc cywilizację pokonanym barbarzyńcom, których ziemie były teraz częścią Imperium. Nowe terytoria zostały przekształcone dzięki ogromnym projektom budowlanym obejmującym akwedukty, drogi, łaźnie, amfiteatry i areny. W tej serii przedstawiamy trzy miasta, w których do dziś znajdują się ślady tych działań. Dzięki wykorzystaniu grafiki komputerowej, materiałów archiwalnych, zdjęć lotniczych i wyjaśnień ekspertów, program odsłania tajemnice cudów rzymskiej inżynierii.

Źródło tekstu: Viasat


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments