Rozwój technologii QLED w telewizorach Samsung
TELEWIZJA

Marka Samsung rozwija technologię QLED

Podaj dalej

Rozwój technologii QLED w telewizorach Samsung Samsung

Samsung poinformował o kolejnym ważny kroku w rozwoju technologii QLED w swoich telewizorach. Przełom dotyczy zwiększenia wydajności i luminacji niebieskiej diody. Firma stale inwestuje w pracę nad Quantum Dot, a widzowie na całym świecie coraz chętniej wybierają telewizory w tej technologii. W drugim kwartale światowa sprzedaż telewizorów Samsung QLED z kropką kwantową wzrosła o 28% względem analogicznego okresu w 2019 roku.

Prace nad rozwojem technologii QLED prowadzone są m.in. w centrum badawczo-rozwojowym Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT). Według najnowszych doniesień w ramach prowadzonych działań udało się uzyskać niespotykaną dotąd wydajność bezkadmowej niebieskiej diody emitującej światło w technologii Quantum Dot (QLED).

Jeśli chodzi o implementację podstawowych barw technologii QLED – czerwonej, zielonej oraz niebieskiej – kolor niebieski jest najbardziej wymagający, dlatego opracowana przez naukowców z SAIT technologia Blue QLED jest tak ważna. Pozwala osiągnąć wyjątkowe efekty, takie jak poprawa wydajności świetlnej aż o 20,2%, a także uzyskanie maksymalnej luminancji na poziomie 88 900 nitów i żywotności QLED wynoszącej 16 000 godzin (mierzonej przy połowie jasności dla luminancji 100 nitów).

Kropki kwantowe składają się z rdzenia i powłoki oraz licznych ligandów. W celu lepszej stabilizacji materiałów i zapewnienia trwałej funkcjonalności fotoreagowania badacze zastosowali strukturę z podwójnymi warstwami emitującymi i krótszymi ligandami na powierzchni kropek emitujących niebieskie światło, poprawiając jednocześnie dotychczasowe wartości wnikania.

– Nasze badanie jest istotne nie tylko ze względu na to, że pozwoliło ustalić wydajność diody emitującej światło w technologii Quantum Dot. Udowodniło również, że technologia ta może zapewnić najwyższą wydajność już na poziomie pojedynczego elementu – komentuje dr Taehyung Kim, czołowy badacz, SAIT.

Technologia napędzana kropkami

Seria telewizorów marki Samsung QLED zadebiutowała w 2017 roku. Był to znaczący krok w rozwoju technologii kropki kwantowej: poprawiona została jasność i stabilność światła, a zakres odwzorowania barw został rozszerzony. Poprzez zastosowanie nowych metalicznych kropek kwantowych, telewizory z tej serii wyznaczyły standardy w zakresie jakości obrazu, kątów widzenia, natężenia koloru, jasności i kontrastu. Jednym z wyróżników, który do dziś stanowi wizytówkę serii Samsung QLED jest 100% Natężenie Kolorów, niezależnie od poziomu jasności obrazu. W praktyce oznacza to, że widzowie mogą liczyć na ponad miliard odcieni barw.

Źródło tekstu: Samsung Polska


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments