Dokument ,,Epidemia: wielka zaraza w Londynie" 7 marca na antenie Polsat Viasat History
TELEWIZJA

Marzec 2021 na kanale Polsat Viasat History

Podaj dalej

Marzec 2021 na kanale Polsat Viasat History Viasat

Propozycje programowe kanału Polsat Viasat history na marzec 2021:

Zagadka kości: rewolucja płci

Poniedziałek 8 marca, godz. 22:05

Liczba odcinków: 1 x 60 min

Gatunek: Dokument/ historia naturalna/ archeologia

Tytuł oryginalny: Riddle of the Bones: Gender Revolution

Rok: 2019 Mężczyźni-łowcy i kobiety-zbieraczki: taki znamy podział ról od czasów prehistorycznych. Przez wieki uznawano, że mężczyzna-łowca był żywicielem rodziny, a tym samym od zarania dziejów ludzkości stał na szczycie drabiny społecznej. Dzięki tej teorii pierwsi archeolodzy w XIX i na początku XX wieku uznali ten stan rzeczy za sytuację „naturalną”. Dziś naukowcy nie są już tego pewni. Okazuje się, że część odkryć nie pasuje do tego obrazu i na jaw wychodzi coraz więcej błędnych interpretacji. Metody naukowe zwykle stosowane w kryminalistyce pomagają badaczom na całym świecie uzyskać nowe spojrzenie na tę kwestię.

Dokument ,,Zagadka kości: rewolucja płci" 8 marca na antenie Polsat Viasat History Viasat
Copyright © ZDF

Epidemia: wielka zaraza
w Londynie

Premiera: niedziela 7 marca, godz. 21:00

Sezon: 1

Liczba odcinków: 3 x 60 min

Gatunek: Dokument/ historia/ nauka

Tytuł oryginalny: Epidemic: The Great Plague

Rok: 2020 355 lat przed COVID-19 przez Wielką Brytanię przetoczyła się inna pandemia: wielka zaraza z 1665 r. W samym Londynie zabiła wówczas 100 tysięcy osób, czyli 25 procent ówczesnych mieszkańców miasta i kolejne 100 tysięcy w pozostałych częściach kraju. W programie dokumentalnym lekarz Xand van Tulleken, archeolożka Raksha Dave i dziennikarz John Sergeant odkrywają niezwykłe podobieństwa między tymi dwiema epidemiami. Dowiemy się, jak wyglądał dystans społeczny w XVII w., jak współczesne „zamknięcia” przypominają dawne kwarantanny, oraz że bielenie — najczęściej stosowana metoda czyszczenia domów po zarazie — mogło być równie skuteczne, jak współczesne środki odkażające. Nowe dowody obalają długo powtarzane tezy, że to szczury i pchły były odpowiedzialne za rozprzestrzenianie dżumy.
W programie zobaczymy prawdziwych winowajców.

Dokument ,,Epidemia: wielka zaraza w Londynie" 7 marca na antenie Polsat Viasat History Viasat
Copyright © Passion Distribution

Kobiety, które walczyły
z Hitlerem

Poniedziałek 8 marca, godz. 21:00

Liczba odcinków: 1 x 60 min

Gatunek: Dokument/ historia/ biografie

Tytuł oryginalny: The Women Who Fought Hitler

Rok: 2019 Pochodziły z różnych warstw społecznych i wcześniej były wzorowymi obywatelkami III Rzeszy. Grupa niemieckich kobiet, które stały się członkiniami ruchu oporu, walczyła z nazizmem wszelkimi dostępnymi im środkami. Robiły to mimo przemocy ze strony aparatu władzy nazistowskich Niemiec i terroru gestapo. Choć bały się o swoje życie, narażając się na donosy ze strony sąsiadów oraz krewnych, przekazywały poufne informacje, rozpowszechniały antynazistowskie ulotki i ratowały Żydów. Po aresztowaniu były więzione, wywożone do obozów, a nawet rozstrzeliwane. Po 1945 roku, pomimo ich odwagi, na długo o nich zapomniano. Dziś ich historie wychodzą na jaw. Wśród tych dzielnych kobiet były między innymi: urzędniczka ministerstwa propagandy Libertas Schulze-Boysen, dziennikarka Ruth Andreas-Friedrich i studentka Sophie Scholl.

Dokument ,,Kobiety, które walczyły z Hitlerem" 8 marca na antenie Polsat Viasat History Viasat
Copyright © CPB International

Wspomnienia z Wielkiej Wojny

Premiera: w dni powszednie od poniedziałku
15 marca, godz.
21:00

Sezon: 1

Liczba odcinków: 8 x 60 min

Gatunek: Dokument/ historia/ wojna

Tytuł oryginalny: Great War Diaries

Rok: 2014 Kiedy w lipcu 1914 roku w Europie wybuchła wojna, ludzie we wszystkich zaangażowanych w nią krajach wierzyli, że skończy się ona przed Bożym Narodzeniem. Nie zdawali sobie sprawy, jak bardzo się mylą. Pozornie drobny konflikt w Bośni szybko eskalował, stając się pierwszą w historii prawdziwą wojną globalną, zupełnie nową, toczoną przy użyciu nieznanych wcześniej środków i technik. Do listopada 1918 roku zginęło dziesięć milionów ludzi, a polityczna mapa świata została nakreślona na nowo. Umysły i postawy ludzi zmieniły się na zawsze, zaczęła się epoka współczesna. Wojenny chaos ogarnął miliony zwykłych mężczyzn, kobiet
i dzieci, których życie zmieniło się w niewyobrażalny sposób. Oto ich historie.

Dokument ,,Wspomnienia z Wielkiej Wojny" 15 marca na antenie Polsat Viasat History Viasat
Copyright © Looks International

Źródło tekstu: Viasat


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments