Nowy dokument ,,Sprawa Iwony Wieczorek" wkrótce na platformie Viaplay
|

Nowy dokument ,,Sprawa Iwony Wieczorek” wkrótce na platformie Viaplay

Podaj dalej

Nowy dokument ,,Sprawa Iwony Wieczorek" wkrótce na platformie Viaplay

Zaginięcie Iwony Wieczorek to jedna z najgłośniejszych, niewyjaśnionych spraw kryminalnych ostatniego dwudziestolecia. W lipcu minie już 13 lat od chwili, gdy zaledwie kilkaset metrów od drzwi własnego domu młoda kobieta zniknęła bez śladu. Nadal nie wiadomo kto odpowiada za zaginięcie Iwony, a kolejne teorie na temat sprawcy rozgrzewają do czerwoności zarówno media, jak i fora internetowe. Trzyodcinkowa produkcja włąsna Viaplay Documentary pt. ,,Sprawa Iwony Wieczorek” przedstawi rzetelną analizę dowodów oraz przebiegu zdarzeń z feralnej nocy, jak i różnorodnych teorii na temat jej zaginięcia. Premiera serialu dokumentalnego już wkrótce wyłącznie w serwisie internetowym Viaplay!   

Noc z 16 na 17 lipca

Już od 13 lat połowa lipca to czas, gdy wielu Polaków zadaje sobie pytanie – co stało się z Iwoną Wieczorek. 16 lipca 2010 roku 19-latka wyszła z domu, by spędzić czas z przyjaciółmi w jednym z sopockich klubów. Nie było w tym nic dziwnego, w końcu Sopot jest nazywany ‘Imprezową Stolicą Polski’, zwłaszcza w środku lata, gdy rówieśnicy Iwony z klas maturalnych przeżywają najdłuższe wakacje w życiu.

Jednak Iwona nigdy nie wróciła do domu. Z pewnych względów w drodze powrotnej z klubu nikt jej nie towarzyszył. Nie miała pieniędzy na taksówkę, dlatego poszła pieszo. Gdy rozładowała się jej bateria w telefonie, ślad po niej zaginął. Zachowało się jedynie kilka krótkich nagrań z kamery miejskiej. Co stało się z Iwoną Wieczorek? Od tamtej pory dziewczyny szukała cała Polska. Powstało mnóstwo plotek i teorii, o których rozpisywały się zarówno poważne media, jak i tabloidy, nie zawsze poddając nowo pojawiające się informacje krytycznej analizie.

Najnowszy serial dokumentalny Viaplay pt. ‘Sprawa Iwony Wieczorek’ dociera do źródła, czyli do ekspertów, kryminologów i dziennikarzy, którzy zajmowali się tą zaginięciem młodej mieszkanki Gdańska od samego początku. Zostaną w nim poruszone wątki, nad którymi przez lata zastanawiała się niemal cała Polska.

Rzetelna analiza dowodów i teorii

Dokument ‘Sprawa Iwony Wieczorek’ składa się z trzech odcinków, które analizują temat zaginięcia dziewczyny w oparciu o dowody i opinie ekspertów oraz osób powiązanych ze śledztwem.
Podczas seansu widzowie Viaplay poznają punkt widzenia zarówno Krzysztofa Rutkowskiego, jak i nieżyjącego już Janusza Szostaka, dziennikarza, który zajmował się tą sprawą od samego początku. Punkt widzenia Szostaka na temat tej sprawy przedstawi jego żona, Aldona Szostak. W serialu pojawi się były nadkomisarz Wydziału Zabójstw Marek Siewiert, który przeprowadzał analizę zaginięcia Iwony z ramienia Komendy Głównej Policji a także były dyrektor biura kryminalnego Komendy Głównej Policji Marek Dyjasz. W serialu wypowiada się również prawniczka i kryminalistyk Ewa Gruza oraz dziennikarze, którzy od lat badają ten temat.

– ‘Sprawa Iwony Wieczorek’ to druga, po ‘Tajemnicach polskich morderstw’ polska produkcja Viaplay Documentary, eksplorująca tematykę ‘true crime’. W tym wypadku jednak dochodzenie wciąż trwa a nowe poszlaki nadal nie przyniosły oczekiwanego przełomu. Dlatego też sposób opowiadania historii w tej produkcji jest inny, w większym stopniu skupiający się na dogłębnej analizie faktów i najnowszych dowodów, jakimi dysponują śledczy. Dzięki temu możemy skutecznie pochylić się nad niektórymi teoriami, które narosły wokół tej sprawy, i rozjaśnić część z wątków związanych z zaginięciem Iwony. – mówi Barbara Wiśniewska-Grzesiak, Executive Producer Non-scripted Content, Viaplay Group.

Rozmowa z mamą Iwony Wieczorek

Istotną częścią serialu jest również rozmowa z matką zaginionej dziewczyny Iwoną Główczyńską. Opowie o własnych przeżyciach z okresu zaginięcia ukochanej córki i tego, jak ta straszliwa sytuacja nieodwracalnie zmieniła jej życie. Poruszające wyznania zostały zrównoważone analitycznymi wypowiedziami ekspertów, szczegółowym przedstawieniem wydarzeń, dowodów oraz działań podjętych przez policję i detektywów. Nie obędzie się także bez krytycznego podejścia do policyjnych procedur oraz głośnych konferencji prasowych. Przedstawione zostaną ważne wydarzenia, które miały miejsce przed zaginięciem dziewczyny a kilka hipotez zostanie skutecznie obalonych.

Twórcy

Serial ‘Sprawa Iwony Wieczorek’ został zrealizowany przez grupę Jake Vision. Producentami serialu z ramienia grupy Jake Vision byli Beerend Jan Kępiński oraz Beata Tabak. Za reżyserię odpowiada Piotr Bernaś, który wspólnie z Beatą Tabak napisał również scenariusz. Produkcja była nadzorowana przez Barbarę Wiśniewską-Grzesiak, Executive Producer Non-scripted, Viaplay Group. Trzyodcinkowy serial będzie dostępny wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.

Dokładna data premiery ,,Sprawy Iwony Wieczorek” zostanie ogłoszona już wkrótce.

Źródło tekstu: Viaplay


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments