Film ,,Mały topór" od 16 listopada w serwisie HBO GO
INTERNET | TELEWIZJA

Pięć filmów ,,Mały topór” w serwisie HBO GO od 16 listopada

Podaj dalej

Film ,,Mały topór" od 16 listopada w serwisie HBO GO HBO

Antologia Mały topór (Small Axe) to pięć filmów w reżyserii zdobywcy Oscara Steve’a McQueena, opowiadających o afrokaraibskiej społeczności mieszkającej w Londynie. Pierwszy film już od dzisiaj, tj. 16 listopada, dostępny jest w serwisie internetowym HBO GO.

Bohaterami filmów wchodzących w skład antologii Mały topór, których akcja toczy się od późnych lat 60. do połowy lat 80. XX wieku, są członkowie londyńskiej afrokaraibskiej społeczności, którzy pomimo panującego rasizmu oraz dyskryminacji uporem i wytrwałością ukształtowali swoje życie. Wydarzenia wszystkich części antologii osadzone są w przeszłości, ale poruszane w nich wątki nadal pozostają aktualne. Mały topór to pochwała radości, piękna, miłości, przyjaźni, więzi rodzinnych, muzyki oraz kuchni afrokaraibskiej społeczności, a każdy film w inny sposób podkreśla ich sukcesy, niosąc nadzieję i optymizm.

Jak wyjaśnia Steve McQueen: „Pomysł na antologię Mały topór narodził się 11 lat temu. Początkowo miał być to serial telewizyjny, ale potem uświadomiłem sobie, że każda z tych historii może stać się niezależnym filmem będącym częścią większego cyklu. Bohaterami antologii filmowej są członkowie afrokaraibskiej społeczności w Londynie. W kolejnych odsłonach poznajemy ich doświadczenia, które potwierdzają, że pomimo wielu przeciwności, udało się im osiągnąć w życiu ogromny sukces”.

„Pomimo, że akcja wszystkich pięciu filmów jest osadzona od późnych lat 60. do połowy lat 80., poruszane w nich problemy nic nie straciły ze swojej aktualności. Wątki są osadzone w przeszłości, ale można równie dobrze odnieść je do naszej teraźniejszości. Są bardzo celnym komentarzem na temat naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, do której dążymy” – dodał McQueen.

Autorem antologii Mały topór jest Steve McQueen, który odpowiada za reżyserię oraz scenariusz. Współscenarzystami są Alastair Siddons oraz Courttia Newland. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią Tracey Scoffield i David Tanner ze strony Turbine Studios oraz Steve McQueen w imieniu spółki Lammas Park. Serial wyprodukowali Mike Elliot ze spółki EMU Films dla Turbine i Anita Overland. Producentem wykonawczym ze strony BBC są Lucy Richer oraz Rose Garnett.

Pierwszy film antologii Mały topór (Small Axe) od dzisiaj, tj. 16 listopada, jest już dostępny w serwisie internetowym wideo na życzenie HBO GO. Premiery kolejnych filmów odbywać się będą co tydzień, w poniedziałki.

 Trailer filmu:

Opis filmów:

Antologia Mały topór: film Mangrove – premiera w HBO GO: 16 listopada

Rok 1970. W dobie rasistowskiego terroru lokalna policja nieustannie nęka mieszkańców Mangrove. Frank i pozostali członkowie lokalnej społeczności postanawiają w pokojowym proteście wyjść na ulicę. Grupa dziewięciu mężczyzn i kobiet, w tym Frank, przywódczyni brytyjskiego ruchu Czarnych Panter Altheia Jones-LeCointe (Letitia Wright) i aktywista Darcus Howe (Malachi Kirby), zostaje niesłusznie zatrzymana i oskarżona o podżeganie do zamieszek. Niedługo potem rozpoczyna się szeroko relacjonowany w mediach proces, który przynosi długo oczekiwany przełom w walce z dyskryminacją.

Antologia Mały topór: film Lovers Rock– premiera w HBO GO: 23 listopada

Film Lovers Rock to fikcyjna historia dwojga młodych ludzi, którzy zakochują się w sobie w 1980 roku na zorganizowanej w prywatnym domu imprezie. Film jest odą do romantycznego podgatunku reggae oraz czarnoskórej młodzieży, która czuła się wolna i szukała miłości na domówkach organizowanych w Londynie, bo nie była mile widziana w klubach nocnych dla białych.

Antologia Mały topór: film Red, White and Blue – premiera w HBO GO: 30 listopada

Red, White and Blue przedstawia prawdziwą historię Leroy’a Logana, młodego kryminologa, który chce działać zamiast samotnie pracować w laboratorium. Kiedy pewnego dnia jest świadkiem, jak na jego ojca napada dwóch policjantów, postanawia spełnić swoje dziecięce marzenie i wstąpić do policji. Leroy jest idealistą i wierzy, że jeśli sam założy mundur, to uda mu się wykorzenić rasizm w policji. Jego wybór nie spotyka się ze zrozumieniem ojca. W dodatku mężczyzna sam doświadcza jawnych przejawów rasizmu i jest traktowany przez kolegów pogardliwie, pomimo że wzorowo pełni obowiązki posterunkowego w londyńskiej policy.

Antologia Mały topór: film Alex Wheatle

Film Alex Wheatle przedstawia prawdziwą historię życia wielokrotnie nagradzanego pisarza Alexa Wheatle’a (Sheyi Cole) – od wczesnego dzieciństwa do wczesnej młodości.

Wheatle spędził większość dzieciństwa z dala od swojej rodziny, w domach dziecka, w których przebywali głównie biali wychowankowie, i nie zaznał tam miłości. Po przeprowadzce do Brixton mężczyzna po raz pierwszy czuje się członkiem lokalnej społeczności, w której wreszcie może być sobą, rozwijać swoją pasję muzyczną i próbować sił jako DJ. Po wydarzeniach „krwawej soboty w Brixton” w 1981 roku zostaje aresztowany. W więzieniu godzi się ze swoją przeszłością i widzi przed sobą nową drogę.

Antologia Mały topór: film Education

Education to historia o dorastaniu 12-letniego Kingsley’a (Kenyah Sandy), którego fascynują astronauci i rakiety. Pewnego dnia Kingsley, który przeszkadza podczas lekcji, zostaje wezwany do gabinetu dyrektora i dowiaduje się, że zostanie skierowany do szkoły dla dzieci ze „specjalnymi potrzebami”. Jego rodzice (Sharlene Whyte, Daniel Francis) pracują na dwóch etatach  i nie mają świadomości, że nieoficjalna polityka segregacji rasowej uniemożliwia wielu czarnoskórym dzieciom zdobycie wykształcenia na miarę ich możliwości. Z pomocą chłopcu przychodzi jednak grupa kobiet z karaibskimi korzeniami, która bierze sprawy w swoje ręce.

Źródło tekstu: HBO Polska


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments