Premiera programu ,,Baia: rzymska Atlantyda" 20 maja w Polsat Viasat History

Premiera programu ,,Baia: rzymska Atlantyda” 20 maja w Polsat Viasat History

Podaj dalej

Premiera programu ,,Baia: rzymska Atlantyda" 20 maja w Polsat Viasat History Viasat

Zajmujące obszar trzykrotnie większy niż Pompeje i oddalone o 15 kilometrów od Neapolu, lśniące niegdyś miasto Baia, w 100 r. p.n.e. uważane było za najznakomitszy kurort wypoczynkowy starożytnego świata. Obecnie jest jednak największym na świecie podwodnym stanowiskiem archeologicznym, a symbol piękna i grzechu powoli tonie pod powierzchnią morza. Obiektowi wpisanemu na listę światowego dziedzictwa UNESCO poważnie zagraża mechaniczne
i biologiczne działanie słonej wody. Obecnie zespół naukowców i techników pracuje dzień i noc, by zabezpieczyć zatopione zabytki. W programie „Baia: rzymska Atlantyda”, którego premiera odbędzie się w piątek, 20 maja o godzinie 21:00 na antenie kanału Polsat Viasat History, widzowie będą mieli okazję śledzić każdy etap skomplikowanych prac prowadzonych w tym niezwykłym miejscu.

Położona w centrum Zatoki Pozzuoli Baia otoczona była dwoma prestiżowymi portami: Puteoli (starożytne Pozzuoli) i Capo Miseno. Jeden z nich stanowił centrum rzymskiego handlu i obsługiwał ponad tysiąc statków rocznie, których zadaniem było zaopatrywanie stolicy w żywność
i cenne rarytasy z egzotycznego Wschodu. Drugi port służył cesarskiej flocie do obrony interesów całej zatoki, w której pojawiły się wystawne budowle, monumentalne uzdrowiska i domy publiczne odwiedzane przez bogatych wczasowiczów. To nie przypadek, że cesarze, tacy jak Juliusz Cezar, Neron, Marek Aureliusz i Hadrian, również ulokowali tutaj swoje rezydencje i właśnie to miejsce wybrali, by schronić się przed szalonym życiem stolicy. Nic więc dziwnego, że właśnie w Pozzuoli powstał amfiteatr, który został wybudowany na długo przed najbardziej znanym, rzymskim Koloseum.

Jednak tak wielki przepych miał swoją wadę: w tym obszarze miały miejsce znaczące ruchy skorupy ziemskiej. Całe Pola Flegrejskie stanowią kalderę obecnie jednego z najniebezpieczniejszych superwulkanów na świecie. Mieszkańcy Bai rozkoszowali się ciepłymi wodami hydrotermalnymi, nieświadomi, że to panaceum stanie się przyczyną powolnego znikania miasta pod powierzchnią morza.

Dziś na terenie zatopionego obiektu został utworzony park archeologiczny, który stał się celem nowego rodzaju turystyki podwodnej. Niestety, prądy morskie niszczą starożytne miasto. Powołano więc grupę naukowców i techników, których celem jest zabezpieczenie zatopionych pozostałości. Konserwatorzy z Istituto Superiore per la Conservazione ed il Restauro (Centralnego Instytutu ds. Renowacji) używają pionierskich technik i zapraw stosowanych w hydraulice wypróbowanych i przetestowanych w ich laboratoriach. W trakcie faz renowacji biolodzy zbierają próbki, dzięki którym starają się określić, w jaki sposób można spowolnić stopniowe niszczenie zatopionych struktur. Architekci i archeolodzy opracowują mapy i badają teren, który nie ujawnił jeszcze wszystkich swoich tajemnic i cudów ukrytych na dnie morza. Do tej pory udało się wydobyć na światło dzienne zaledwie 30 procent jego skarbów.

Program dokumentalny „Baia: rzymska Atlandyta” ukazuje tę niezwykłą i sumienną pracę konserwatorów, a także rekonstruuje życie, historię i tajemnice zatopionych miast Baia, Pozzuoli
i Miseno – należących do niegdyś luksusowego i samowystarczalnego zakątka Imperium Rzymskiego.

Program „Baia: rzymska Atlantyda” zostanie wyemitowany w piątek 20 maja o godzinie 21:00, wyłącznie na antenie Polsat Viasat History.

Źródło tekstu: Viasat


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments