Premiera serialu ,,Litwinienko" 17 stycznia w serwisie Viaplay
|

Premiera serialu ,,Litwinienko” 17 stycznia w serwisie Viaplay

Podaj dalej

Premiera serialu ,,Litwinienko" 17 stycznia w serwisie Viaplay

Już we wtorek 17 stycznia w serwisie internetowym Viaplay pojawi się pierwszy serial fabularny, ukazujący kulisy sprawy Aleksandra Litwinienki, otrutego w 2006 roku radioaktywnym polonem-210 przez rosyjskie służby. W byłego podpułkownika FSB wcielił się David Tennant, a w roli Mariny Litwinienko zobaczymy Margaritę Levievę. Serial został stworzony we współpracy z osobami, które brały udział w śledztwie. Tego samego dnia platforma Viaplay zaprezentuje również wyjątkową serię dokumentalną ‘Litwinienko: Morderstwo w Mayfair’, w której zawarte zostały ekskluzywne wywiady ze świadkami oraz wdową po dysydencie.

Kariera w FSB

Aleksandr ‘Sasza’ Litwinienko przez wiele lat pracował dla rosyjskich służb. Uzyskał nawet tytuł ‘Weterana Wydziału Kryminalnego milicji moskiewskiej’ za skuteczność w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. Jednak, po tym, gdy w trakcie konferencji prasowej w 1998 roku wyjawił m.in., że otrzymał rozkaz zamordowania polityka Borisa Bieriezowskiego, rosyjskie władze nieustannie starały się uprzykrzać mu życie kolejnymi śledztwami i oskarżeniami. Mimo wcześniejszego zobowiązania do pozostania na terenie Rosji opuścił kraj, a w 2001 roku uzyskał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. W związku z tym został wpisany przez Rosję na listę zbiegów, a także uznany za podwójnego agenta i zdrajcę. Miał ze sobą dokumenty oraz nagrania mające kompromitować Władimira Putina i FSB. Pisał również książki obnażające kryminalne działania władz Rosji.

Był człowiekiem, który chciał obnażyć całą prawdę o rosyjskiej korupcji. Kiedy zdecydował się wyjawić wszystkie fakty, był całkowicie świadom, że staje na linii strzału. Mimo to nie wahał się i podejmował kolejne próby. Nie dał władzom zamknąć sobie ust. Był zbulwersowany i przerażony tym, co działo się z krajem, który tak bardzo kochał. Nie mógł po prostu odwrócić wzroku – właśnie dlatego został zamordowany. – komentuje odtwórca roli Litwinienki David Tennant.

Azyl w Wielkiej Brytanii

Wróg Kremla nie cieszył się wolnością w nowym kraju zbyt długo. W listopadzie 2006 roku trafił do szpitala z objawami silnego zatrucia. Dopiero kolejne badania wykazały, że trucizną, która dostała się do jego krwioobiegu był radioaktywny polon-210, wyprodukowany w jednym z zakładów dawnego Związku Radzieckiego. Był to pierwszy przypadek użycia broni chemicznej w Europie od czasów I wojny światowej. Litwinienko przed śmiercią złożył szczegółowe zeznania, w których poinformował śledczych o ludziach, z którymi się spotykał i miejscach, które odwiedzał. O swoją nadchodzącą śmierć oskarżył prezydenta Rosji – Władimira Putina. To zdarzenie znacząco wpłynęło na sytuację polityczną w Europie, w związku z czym z wielu krajów wydalono wówczas rosyjskich dyplomatów.

Walka o prawdę

Serial pokazuje ostatnie chwile byłego rosyjskiego agenta, ze szczególnym uwzględnieniem jego zeznań i walki o to, by świat usłyszał prawdę. W pierwszym odcinku widzimy doskonały kunszt aktorski Davida Tennanta, który do złudzenia przypomina Aleksandra Litwinienkę, znanego z pamiętnych zdjęć na łożu śmierci. Nie zabrakło również emocjonujących momentów, które poruszą widzów. Do takich z pewnością należy oświadczenie odczytane mediom przez przyjaciela rodziny. Innym ważnym wątkiem jest postawa żony, która za wszelką cenę chciała spełnić wolę męża. Jego szczegółowe zeznania dały początek jednemu z najważniejszych śledztw XXI wieku.

Siła kobiet

Jedną z kluczowych postaci tego serialu jest niewątpliwie Marina Litwinienko, w którą wciela się Margarita Levieva, znana z takich produkcji, jak nominowane do Złotego Globu ‘Kroniki Times Square’. Po śmierci męża to ona była inicjatorem dalszych działań i nieustannie walczyła o to, by świat poznał prawdę. W serialu ‘Litwinienko’ zobaczymy, jak mimo wielu niesprzyjających okoliczności kobieta nigdy się nie poddała. Przez wiele lat starała się udowodnić winę Rosji i jasno określić powód, dla którego ‘Sasza’ został zamordowany. Miała też sprzymierzeńców, w tym również policjantów, którzy badali sprawę otrucia. Dołożyli wszelkich starań by dowieźć winy Rosji – złożyli nawet wizytę w kraju, od którego Aleksandrowi nigdy nie udało się do końca uciec…

Rosyjska propaganda

Widzowie mogą spodziewać się również wątku dotyczącego późniejszych działań rosyjskich władz. Po śmierci dysydenta nie tylko wyparły się winy twierdząc, że Aleksandr Litwinienko nie był na tyle ważny by podejmować jakiekolwiek działania, ale też nie wahały się ingerować w przebieg śledztwa. W serialu w szczegółowy sposób przedstawiono działania propagandowe, których podejmowali się przedstawiciele Rosji.

Obsada i twórcy

W rolach Aleksandra i Mariny Litwinienko zobaczymy Davida Tennanta (‘Doktor Who’, ‘Des’) i Margaritę Levievę (‘Kroniki Times Square’, ‘Adventureland’). W postać policjantów wcielili się Mark Bonnar (‘Platforma’, ‘Mroczny zaułek’) i Neil Maskell (‘Lista płatnych zleceń’, ‘True Colours’). W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Sarah Naudi (‘Casanova’, ‘Pożądanie’), Marcus Onilude (‘Batman’, ‘Zabójca doskonały’), Sam Troughton (‘Czarnobyl’, ‘Rytuał’) i Mark Ivanir (‘Homeland’, ‘Lista Schindlera’). Za scenariusz serialu fabularnego ‘Litwinienko’ odpowiada George Kay, twórca takich seriali jak ‘Lupin’, czy ‘Obsesja Eve’, który razem z Patrickiem Spence (‘Peaky Blinders’, ‘Domina’) był również producentem wykonawczym serialu ‘Litwinienko’.

Wywiady ze świadkami

Oprócz serialu fabularnego na platformie Viaplay pojawi się seria dokumentalna ‘Litwinienko: Morderstwo w Mayfair’, która będzie miała premierę tego samego dnia. Zaprezentuje dodatkowy, jeszcze bardziej pogłębiony wgląd w sprawę zabójstwa rosyjskiego agenta. Produkcja zawiera także ekskluzywne wywiady. W dokumencie wypowie się między innymi Marina Litwinienko, która ostatni raz udzieliła tak obszernego wywiadu tuż po orzeczeniu przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, że zabójstwo jej męża zostało dokonane przez sprawców z zewnątrz. Przedstawi historię zabójstwa jej męża ze swojej perspektywy, widzowie dowiedzą się także z jakimi trudnościami musiała się mierzyć, by przekonać innych do bolesnej prawdy o tym, kto naprawdę jest winny śmierci jej męża. Pojawią się również wypowiedzi ekspertów zaangażowanych w śledztwo oraz pielęgniarza, który zajmował się Litwinienką na krótko przed jego śmiercią.

Serial fabularny ‘Litwinienko’ i dokument ‘Litwinienko: Morderstwo w Mayfair’ będą dostępne od 17 stycznia wyłącznie za pośrednictwem platformy streamingowej Viaplay.

Źródło tekstu: Viaplay


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments