Premiera serii dokumentalnej ,,Krzyżowcy" 1 lipca na antenie Polsat Viasat History

Premiera serii dokumentalnej ,,Krzyżowcy” 1 lipca na antenie Polsat Viasat History

Podaj dalej

Premiera serii dokumentalnej ,,Krzyżowcy" 1 lipca na antenie Polsat Viasat History Viasat

Historia wypraw krzyżowych została zapisana w zbiorowej pamięci jako opowieść o fanatyzmie religijnym, brutalności, średniowiecznych rycerzach i wojownikach dżihadu, o zamkach i królach, a także o bohaterstwie, zdradzie i poświęceniu.

W trzyodcinkowej nowej serii dokumentalnej „Krzyżowcy”, której premiera odbędzie się na antenie kanału Polsat Viasat History w piątek, 1 lipca o 21:00, dr Thomas Asbridge, brytyjski historyk i autor, przedstawia rewolucyjną wersję powszechnie znanych wypraw krzyżowych. Asbridge ponownie analizuje wielką, średniowieczną opowieść korzystając z nowo odkrytych dowodów, liczących setki lat zapisów zeznań naocznych świadków i współczesnych relacji – zarówno ze świata chrześcijańskiego, jak i islamskiego. Program dokumentalny zrealizowany został na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej oraz Europie i ukazuje liczne miejsca związane z krzyżowcami – od Meczetu Al-Aksa w Jerozolimie po odizolowany klasztor na jednej z weneckich wysepek, odkrywając w ich archiwach rzadkie manuskrypty i artefakty.

1. odcinek śledzi wielką podróż pierwszych krzyżowców, którzy przemierzyli prawie pięć tysięcy kilometrów z Europy na Bliski Wschód, aby odzyskać Jerozolimę z rąk islamu. By osiągnąć swój święty cel, znosili głód, choroby i krwawe walki, a następnie rozpętali przerażającą falę barbarzyńskiej przemocy wobec swoich muzułmańskich wrogów. Dr Asbridge ujawnia, że krzyżowcy nie byli wcale niezwyciężonymi świętymi wojownikami z legend, lecz rozważali poddanie się w połowie wyprawy.

2. odcinek poświęcony jest trzeciej krucjacie i jej słynnym postaciom: Ryszardowi Lwie Serce, królowi Anglii i potężnemu muzułmańskiemu sułtanowi Saladynowi, jednoczycielowi islamu. Opierając się na fascynujących, archiwalnych relacjach naocznych świadków i współczesnych zapiskach, dr Asbridge tworzy wnikliwy obraz obu władców i ich zaciętej walki o Ziemię Świętą, ujawniając, jak ten konflikt prawie doprowadził do klęski Saladyna i Ryszarda oraz przyczynił się do zbudowania legend dwóch przywódców.

Ostatni odcinek ujawnia, że wynik wielkich świętych wojen został rozstrzygnięty nie w Jerozolimie, lecz w Egipcie. Opierając się na kronikach i zapisach zeznań naocznych świadków i najnowszych dowodach archeologicznych, Asbridge dowodzi, że to przerażający wojownik niewolników z rosyjskich stepów – dziś zapomniany na Zachodzie – ostatecznie przypieczętował los krucjat.

Trzyodcinkowy program dokumentalny „Krzyżowcy”, którego premiera odbędzie się w piątek 1 lipca o 21:00, przedstawia nową interpretację tego, jak dwie potężne religie prowadziły wojnę w imię Boga. Emisja kolejnych odcinków w piątki o 21:00.

Źródło tekstu: Viasat


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments