Seria „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej” na kanale CBS Reality

Premiery dwóch polskich produkcji jesienią na kanale CBS Reality

Premiery dwóch polskich produkcji własnych jesienią na kanale CBS Reality AMC
AMC Networks

Kanał kryminalny CBS Reality zapowiada premiery dwóch lokalnych produkcji własnych tej jesieni – programu dokumentalnego „Dzieci siostry Bernadetty” oraz serii „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej”.

Trailer serii dokumentalnej „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej“ jest dostępny tutaj:

Dwuczęściowy program dokumentalny „Dzieci siostry Bernadetty” opowiada o dwóch historiach, które wstrząsnęły całą Polską. Dokument otwiera sprawa zaginięcia ośmioletniego Mateusza z Rybnika, która przyczyniła się do odkrycia mrocznej tajemnicy ośrodka wychowawczego sióstr boromeuszek w Zabrzu. Byli podopieczni placówki w dzieciństwie doświadczyli fizycznej i psychicznej przemocy z rąk sióstr i współwychowanków.
W programie opowiadają o tym, co przeżyli za jego murami oraz jaki to miało wpływ na ich życie. Dokument został wyprodukowany przez Crew4u production, a za reżyserię odpowiada Kinga Płachecińska.

Pięcioodcinkowa seria programu „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej” opowiada o pięciu słynnych sprawach z lat 90., w prowadzenie których zaangażowana była inspektor Grażyna Biskupska – najsłynniejsza kobieta oficer polskiej służby mundurowej. Sama Grażyna Biskupska występuje w roli gospodyni oraz głównej ekspertki i przeprowadza widza przez meandry policyjnych śledztw, rozmawiając z byłymi kolegami i koleżankami oraz wracając na miejsca zbrodni. Inspektor Biskupska w policji przepracowała ponad 20 lat. Kierowała m.in. Wydziałem do Walki z Terrorem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji w Warszawie oraz Wydziałem do Zwalczania Aktów Terroru CBŚ Komendy Głównej Policji. Nadzorowała największe policyjne sprawy w Warszawie, w tym rozpracowanie słynnej grupy przestępczej z Żoliborza oraz znalezienie sprawców głośnego zabójstwa maturzysty porwanego z Lasku Młocińskiego. Seria została wyprodukowana przez ATM Grupa S.A. i wyreżyserowana przez Sambora Wilka.

– Cieszymy się, że możemy podzielić się z widzami dwiema nowymi lokalnymi produkcjami tej jesieni – mówi Jolanta Kasparek, producentka wykonawcza CBS Reality oraz dyrektorka programowa CBS Europa. – Oba programy zostały wyprodukowane z myślą o polskim widzu i są częścią strategii produkcji własnych true crime CBS Reality Polska. W „Dzieciach siostry Bernadetty” opowiadamy dobrze znaną wszystkim historię z nowej perspektywy, rzucając światło na to, jak przemoc kształtuje rozwój emocjonalny dzieci i wpływa na ich przyszłość. Nietuzinkowa osobowość Grażyny Biskupskiej wnosi coś wyjątkowego do „Kryminalnych akt inspektor Biskupskiej” – oglądamy na ekranie niesamowitą policjantkę, która wraz z byłymi współpracownikami zdradza sekrety zbrodni i śledztw, które wstrząsnęły Warszawą lat 90.

Michał Trocki, autor pomysłu programu „Dzieci siostry Bernadetty” z Crew4u production, mówi: – Punktem wyjścia dokumentu jest sprawa zaginięcia małego Mateusza w 2006 roku. O jego zabójstwo oskarżony został jeden z byłych wychowanków ośrodka, który w trakcie zeznań opowiedział o swych doświadczeniach z dzieciństwa. Na pomysł samego programu na ten temat wpadłem już kilka lat temu, przy okazji przeprowadzania dokumentacji związanej z serią niewyjaśnionych zaginięć dzieci na Śląsku, do których doszło pod koniec ubiegłego i na początku tego stulecia. Współpraca z kanałem CBS Reality okazała się idealną okazją, aby do tego pomysłu wrócić i go zrealizować.

Dorota Danielak, producent programu „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej“  z ATM Grupa S.A.: – Seria „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej” jest opowieścią o pracy profesjonalistów zdeterminowanych, by wytropić sprawcę i zebrać obciażające go dowody. Zaprosiliśmy szerokie grono ekspertów. Wśród nich są policjanci operacyjni, dochodzeniowcy, technicy i biegli kryminalistyki czy policyjny psycholog. Większość z nich stanowiła zespół, który razem z Grażyną Biskupską zajmował się tymi najtrudniejszymi, najgroźniejszymi i brutalnymi sprawami. Podczas realizacji zdjęć wróciliśmy w wiele miejsc związanych z omawianymi śledztwami. Wykorzystaliśmy też rekonstrukcje, dzięki którym akcja każdego z odcinków jest dynamiczna, a historie opowiadane przez Grażynę Biskupską ożywają na ekranie. 

Premiera dwuczęściowego programu dokumentalnego „Dzieci siostry Bernadetty” już 26 i 27 października o godzinie 22:00, a seria „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej” rozpocznie się 2 listopada o godzinie 22:00, wyłącznie na kanale CBS Reality.

Poprzednie polskie produkcje CBS Reality to „Zawód: profiler” z Janem Gołębiowskim w roli prowadzącego oraz „DNA polskich zbrodni” z Joanną Opiat-Bojarską oraz Marcinem Myszką.

Źródło tekstu: AMC Networks

%d bloggers like this: