Trzy usługi chmurowe Netii rekomendowane Samorządom przez Ministerstwo Cyfryzacji
INTERNET | TELEKOMUNIKACJA

Trzy usługi chmurowe Netii rekomendowane Samorządom przez Ministerstwo Cyfryzacji

Podaj dalej

Trzy usługi chmurowe Netii rekomendowane Samorządom przez Ministerstwo Cyfryzacji Netia

Już trzy usługi chmurowe firmy Netii przeszły gęste sito weryfikacyjne i weszły na – realizowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji – platformę  Zapewniania Usług Chmurowych (ZUCH) dla administracji, w szczególności samorządowej.

Realizacja, wzorowanej na rozwiązaniu brytyjskim, Inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji o sympatycznej nazwie ZUCH, czyli systemu Zapewnienia Usług Chmurowych (https://chmura.gov.pl/informacje/czym-jest-zuch/), nabrała tempa po wybuchu epidemii nowego koronawirusa, kiedy to wiele jednostek administracji rządowej i samorządowej stanęło w obliczu przyspieszonej cyfryzacji i boomu na e-usługi publiczne.

Głównym zadaniem systemu ZUCH jest wsparcie w zakresie kwalifikacji systemu informatycznego, umożliwiającej określenie, czy dany system lub jego część może być bezpiecznie włączony do krajowego środowiska chmurowego w usługach publicznych. ZUCH ma też wesprzeć, przede wszystkim JST, w optymalizacji procesu zamawiania usług chmurowych m.in. poprzez wypracowanie umów ramowych z wybranymi dostawcami – a następnie wsparcie w konfiguracji i migracji poszczególnych usług do chmury. Więcej o ZUCH’u można przeczytać mi.n. w tym artykule serwisie prawo.pl, a także artykle w serwisie Portal Samorządowy.

Operator Netia jest jednym z pierwszych dostawców, którzy zdołali przejść drobiazgową weryfikację ze strony Ministerstwa Cyfryzacji i to dla aż trzech kluczowych usług chmurowych z linii NetiaNext: (Netia Compute (wirtualne serwery), Netia DDoS Protection (ochrona przed atakami typu DDoS)  oraz Netia Data Protection (usługa typu backup as a service).

Dzięki temu jednostki administracji, zwłaszcza samorządowej, mają teraz możliwość dużo szybszego, często nawet bezprzetargowego sięgania po sprawdzone i bezpieczne rozwiązania chmurowe Netii.

Źródło tekstu: Netia


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments