TVN Grupa Discovery uruchamia innowacyjne studio telewizyjne

TVN Grupa Discovery uruchamia innowacyjne studio telewizyjne

Podaj dalej

TVN Grupa Discovery uruchamia innowacyjne studio telewizyjne TVN Grupa Discovery

TVN Grupa Discovery we współpracy z Wizja Multimedia Sp. z o.o. uruchomiła nowy projekt – Studio XR, czyli innowacyjne telewizyjne studio wirtualne, działające w technologii rozszerzonej rzeczywistości (extended reality). Testowe rozwiązanie powstaje pod skrzydłami działu produkcji stacji TVN, firmy Wizja Multimedia Sp. z o.o. i zespołem grafików TVN24. Projekt otwiera zupełnie nowe możliwości realizacji telewizyjnej.


Technologia XR umożliwia przeniesienie produkcji wideo do przestrzeni całkowicie wirtualnej. Możliwe jest też łączenie światów – realnego i cyfrowego – poprzez uzupełnianie i rozszerzanie klasycznej scenografii otoczeniem generowanym komputerowo. Jednym z głównych założeń tego rozwiązania jest pełne wirtualne otoczenie osób umieszczanych w studiu XR.  Aktor czy prezenter widzi co dzieje się wokół niego, dzięki temu naturalnie wchodzi w interakcję z cyfrowym środowiskiem, nawet bez dodatkowego przygotowania. Wszystko dzieje się od razu, na żywo, w czasie rzeczywistym. Spektakularna technologia XR wykorzystywana jest już w produkcjach fabularnych, a komercyjne studia XR funkcjonują z powodzeniem na całym świecie.


– W ramach TVN Grupa Discovery i we współpracy z Wizja Multimedia Sp. z o.o. rozwijamy tą nowatorską technologię produkcji telewizyjnej. Wiemy coraz więcej i budujemy własne know-how w tym obszarze – mówi Wiktor Przeorski, wicedyrektor działu produkcji. – Studio XR to ogromny potencjał, zarówno pod kątem produkcji fabularnych, dużych rozrywkowych widowisk, jak i studyjnych programów sportowych, newsowych oraz publicystycznych.

Scena studia XR zbudowana jest z najwyższej jakości ekranów LED, ustawianych w dowolny kształt. Otoczenie można wyświetlić na ścianach, podłodze i suficie tworząc kompletną scenografię. Zarówno fotorealistyczną – imitującą realną lokację (las, pustynia, miasto, pokój), jak i abstrakcyjne lub niedostępne środowisko (przestrzeń kosmiczna, dno oceanu). Studio XR daje możliwość bezpiecznego i korzystnego budżetowo filmowania scen kaskaderskich (skok z mostu czy pościg samochodowy ulicami miasta). Kilkoma kliknięciami można odtworzyć dowolne warunki atmosferyczne czy oświetleniowe. A wszystko to odbywa się na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, w zamkniętym studio produkcyjnym.


– Producenci filmowi światowego kalibru korzystają z technologii XR – dodaje Łukasz Poniński, zastępca szefa produkcji fabularnej TVN.– Dlatego cieszę się, że możemy na tym polu eksperymentować, nagrywać sceny i przenosić się do miejsc, które do tej pory z różnych powodów były dla nas niedostępne.


Wirtualna scenografia generowana jest za pomocą potężnych silników renderujących w czasie rzeczywistym (Unreal), znanych z produkcji zaawansowanych gier komputerowych. Pozycjonowanie kamer studyjnych w przestrzeni trójwymiarowej umożliwia zmianę perspektywy wyświetlanego obrazu. Oznacza to, że wyświetlana sceneria zawsze będzie wyglądała, jakby naprawdę znajdowała się w tle. Co więcej, zastosowanie paneli LED pozwala zniwelować wady tradycyjnych rozwiązań (green screen), opartych na kluczowaniu tła o jednolitej barwie. A cyfrowa kalibracja oświetlenia, odwzorowanie optyki kamer i korekcja barw dają efekt bezszwowego łączenia światów.

– Zespół naszych ekspertów połączył ze sobą wiele różnych technologii, pracując ponad rok nad uruchomieniem w pełni funkcjonalnego sytemu. – dodaje Robert Wolter, wiceprezes zarządu firmy Wizja Multimedia Sp. z o.o.
– Obecnie w naszej branży jest to najbardziej przełomowy produkt, dzięki któremu znajdujemy się w światowej czołówce.


Wykreowane w studio XR środowisko wirtualne można w dowolny sposób dostosować do niemal każdego rodzaju produkcji. TVN Grupa Discovery testuje możliwości nowatorskiego studia na różnych płaszczyznach – od seriali fabularnych („Skazana”), poprzez transmisję live (prezentacja wiosennej ramówki TVN Grupa Discovery, kanału informacyjnego TVN24 „Strefa Kibica”) czy inserty programów emitowanych na antenie głównej TVN (Top Model) oraz projekty autopromocyjne. TVN planuje zbudować innowacyjny hub wspierający rozwój boradcastowej technologii XR na polskim rynku. A także rozwijać wachlarz usług w tym zakresie – zarówno w ramach TVN Grupa Discovery, jak i na rynku komercyjnym.

Źródło tekstu: TVN Grupa Discovery


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments