Współpraca operatora Orange z innymi operatorami dotycząca światłowodu
INTERNET | TELEKOMUNIKACJA

Współpraca Orange z innymi operatorami i budowa sieci światłowodowej

Podaj dalej

Współpraca operatora Orange z innymi operatorami dotycząca światłowodu Orange

W ostatnich latach operator Orange Polska inwestował miliardy złotych w rozwój sieci światłowodowej. W zasięgu usług Orange jest już ponad 5 mln gospodarstw domowych, a 20 proc. z nich jest dostępnych dzięki współpracy z ponad 40 operatorami posiadającymi sieci FTTH. Zarówno lokalnymi, jak i dużymi np. INEA. Firma Orange korzysta z ich łączy, dostarczając klientom swoją ofertę. Z drugiej strony, wybudowane przez Orange światłowody też udostępnia na rynku hurtowym, czego przykładem jest umowa z T-Mobile.

Kolejne inwestycje Orange

Taka współpraca opłaca się obu stronom i zależy operatorowi Orange na jej rozwoju. Niedługo ruszy z projektem pod roboczą nazwą FiberCo, którego celem jest kontynuacja inwestycji i jeszcze efektywniejsza współpraca w budowie światłowodowej Polski. Z głównym akcentem na współpracę hurtową i pokrycie siecią miejsc, do których światłowody jeszcze nie dotarły i nie obejmują ich także inwestycje w ramach kolejnych konkursów POPC, do których dokłada się Unia Europejska. Ważne będzie tutaj zsynchronizowanie inwestycji komercyjnych i projektów z pomocą publiczną, bo to pozwoli szybciej dotrzeć ze światłowodami do jak największej liczby gospodarstw domowych i firm.

Coraz więcej operatorów – partnerów

Należy przypomnieć, że kiedy marka Orange zaczęła budować światłowody, jako pierwsi na rynku zdecydowali się mocniej wejść we współpracę z mniejszymi operatorami. Pierwszą umowę z lokalnym dostawcą została podpisana w 2015 roku. „Dodała” do zasięgu ponad 4 tys. gospodarstw domowych. W następnym roku było to 15 tys. Potem poszło już szybko i obecnie operator ma ponad milion gospodarstw domowych w zasięgu światłowodu Orange na sieciach tzw. operatorów trzecich.

Orange buduje z partnerami światłowodową Polskę

Orange stara się kierować zasadą, że jeśli gdzieś są już wybudowane sieci światłowodowe – w standardzie zapewniającym świadczenie usług z jakością gwarantowaną przez Orange – to chce z nich skorzystać. Unika w ten sposób nieekonomicznego dublowania się. Klienci mają też możliwość wyboru dostawcy usług, jeśli tylko operator udostępniający łącze, świadczy też usługi detaliczne. Biorąc pod uwagę rosnące potrzeby klientów – zwłaszcza teraz w czasach pandemii – takie podejście jest najrozsądniejsze. Warto współpracować i wspólnie budować światłowodową Polskę.

Źródło tekstu: Orange Polska


Podaj dalej

Podobne Posty

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments